Ztratit každý den 50 až 100 vlasů je zcela přirozené. Problém ovšem může být, pokud ráno po probuzení nalézáte spoustu svých vlasů na polštáři a také kartáčem jich každý den vyčešete plnou hrst. V takovém případě je třeba se uklidnit a začít pátrat po příčinách jejich vypadávání.
Za normálních okolností jsou biologické procesy, které mají na starosti růstu vlasů, v rovnováze. Staré vlasy vypadávají, nové začínají růst a o některé přijdete, další získáte. Takto vypadá normální zdravý proces, který odráží různé růstové fáze vlasů. Pokud tyto růstové fáze již neprobíhají tak, jak příroda původně chtěla, můžete zaznamenat zvýšené vypadávání vlasů. Prozradíme vám, jaké jsou možné příčiny a co se s tím dá dělat. Pokud vám vlasy vypadávají déle než šest měsíců, měli byste se objednat k dermatologovi nebo navštívit svého praktického lékaře.
Náš hormonální systém je velmi citlivý a reaguje i na ty nejnepatrnější změny. Za normálních okolností ženám zajišťuje husté vlasy ženský pohlavní hormon estrogen. Mnoho žen zná účinek tohoto hormonu v podobě intenzivnějšího smyslového vnímání během těhotenství. Růst vlasů naopak nepodporují mužské pohlavní hormony (androgeny), které se v menší míře vyskytují i v těle ženském. U mužů i u žen se větší množství androgenů vylučuje ve stresových podmínkách. To může narušit hormonální rovnováhu a vést k vypadávání vlasů. V závažných případech vám dermatolog předepíše antiandrogeny. V mnoha případech však postačí, abyste žili méně hekticky a více odpočívali. Další možnou příčinou je dysfunkce štítné žlázy. Zda jsou důvodem vypadávání vlasů právě hormony, může váš lékař zjistit rozborem krve.
Přestože jsou vlasy od přírody velmi odolné, přílišné namáhání způsobí, že budou drsné a lámavé. Příčinou může být odbarvování, časté barvení, trvalé ondulace, časté používání vlasové žehličky nebo stresové podněty. Takové nešetrné zacházení nevede přímo k vypadávání vlasů, ale může vést k jejich lámání. Vlasové vlákno se může zlomit u vlasového kořínku a výsledkem může být nevzhledné strniště.
Přímo ztrátu vlasů mohou způsobit jen nehody při barvení a trvalé. Například když odbarvovač či trvalou ondulaci necháte na pokožku hlavy působit příliš dlouho. Jakmile se něco takového stane, nedá se dělat nic jiného, než nechat pokožku hlavy i vlasy být a čekat, až se vlasy zregenerují. Mytí vlasů šamponem byste měli omezit, stejně jako se vyvarovat přílišného stylingu. Pokud je to možné, vynechejte na určitou dobu i barvení vlasů barvami či přelivy, nebo alespoň používejte produkty, které jsou k vlasům šetrné.
Růst vlasů vyžaduje vyváženou stravu bohatou na vitamíny. Nevyvážená strava a přísné redukční diety mohou zapříčinit přechodné vypadávání vlasů. Vlasům se daří nejlépe při vyvážené stravě s obsahem ovoce, zeleniny, proteinů (např. z mléka, jogurtů, tvarohu, libového masa a mořských ryb), celozrnných výrobků, ořechů a vysoce kvalitních olejů. Nemůžete-li tělu zajistit přísun optimální stravy, je vhodné užívat speciální potravinové doplňky pro upevnění vitality vlasů, které obsahují biotin, niacin, zinek a vitamíny B6, B12, A a E.
Vypadávání vlasů může být rovněž opožděným důsledkem infekce. V zimně jste prodělali chřipku a na jaře si možná všimnete, že vám najednou vypadávají vlasy. Tento zpozdilý a nevítaný projev nemoci se většinou objeví s tříměsíční prodlevou a zhruba délku prodělané nemoci trvá, než se poškozené kořínky vlasů opět uzdraví.