Ať je považujete za nemoc nebo jen za kosmetický problém, mastné vlasy jsou nepříjemné a mastnoty není snadné se zbavit. Správné odborné rady však řešení nabízejí.
Navzdory veškeré snaze a velmi důmyslnému stylingu může být výsledkem beztvarý účes s vlasy jako provázky, což je pro mnoho žen s mastnými vlasy velmi frustrující. Mastné vlasy působí zanedbaně a považují se za vadu na kráse. V podstatě se však nejedná o nic jiného než o výsledek přirozeného procesu. Kořínky vlasů mají mazové žlázy, které vylučují tukovou látku zvanou kožní maz. Tento kožní maz vlasům ve skutečnosti prospívá, neboť je udržuje zdravé a hladké a zabraňuje jejich nadměrnému vysoušení a lámání.
Příčinou mastných vlasů je nadměrná produkce kožního mazu. V tom nejhorším případě mohou mazové žlázy kořínky vlasů ucpat a způsobit nadměrné vypadávání vlasů a tvorbu lupů. Příčinami nadměrné produkce kožního mazu jsou dědičnost, nezdravé stravovací návyky, užívání léků či nesprávná vlasová péče. Intenzita produkce kožního mazu se může měnit také se změnou ročního období, klimatickými změnami, kolísáním hladiny hormonů či delšími obdobími stresu.
Ve vážných případech vám s mastnými vlasy pomůže dermatolog. Určité léky na předpis obsahují kyselinu all-trans retinovou, ve zkratce uváděnou jako „ATRA” (jedná se o látku příbuznou vitamínu A), která vylučování kožního mazu z mazových žláz reguluje. Ve většině případů však nadměrné mastnotě vlasů udělají přítrž speciální přípravky vlasové péče. Tyto produkty obnoví vyváženou produkci kožního mazu z mazových žláz. Produkci kožního mazu regulují a pokožku hlavy zklidňují mořské řasy nebo bylinky, jako je přeslička, rozmarýn, podběl, kopřiva žahavka, heřmánek a šalvěj. Vylučování kožního mazu může regulovat také lékařský dehet. Pozor: Ruce pryč od produktů s obsahem proteinů nebo látek obnovujících lipidovou vrstvu, jako jsou oleje či silikon! Tyto přísady by totiž už tak složitou situaci ještě zhoršily, protože by vlasy zatížily a ještě více zamastily.
Kromě správné péče, hraje důležitou roli také vytrvalost při používání těch správných přípravků. Někteří lidé se domnívají, že časté mytí vlasů šamponem produkci kožního mazu stimuluje. Tato domněnka však nemá žádný reálný základ. Opak je pravdou. Mastné vlasy byste si měli mýt denně, pokud je třeba. Každé ošetření šamponem odstraní z mazových žláz téměř všechen kožní maz a odstraní ho ještě více, pokud šampon do pokožky hlavy vmasírujete. Výsledek je jasný: správná péče s mastnými vlasy brzy zatočí!
- Používejte šampony s průsvitnou konzistencí a vyhýbejte se šamponům krémovým.
- Tu a tam byste měli přebytečný tuk (kožní maz) z vlasů a pokožky hlavy odstranit pomocí léčivé jílové masky. Léčivý jíl zakoupíte vybraných lékárnách a obchodech specializovaných na zdravý životní styl a přírodní kosmetiku. Léčivý jíl absorbuje a váže velké množství mastných látek, takže v boji proti mastným vlasům je ideálním pomocníkem.
- Vlasy si myjte ráno. V noci pracují mazové žlázy obzvláště intenzivně.
- Mastné vlasy dráždí pokožku hlavy, takže je více citlivá. Měli byste se vyvarovat dalšího namáhání pokožky hlavy a vlasy nevystavovat působení horké vody a častému fénování. Další zbytečné podráždění způsobují pevné copy nebo těsné přilby nebo pokrývky hlavy.
- Používejte pouze vlažnou vodu. Horká voda produkci kožního mazu stimuluje.
- Nepoužívejte kartáč na vlasy. Kartáčováním se kožní maz jen roznese do celých vlasů od kořínků až ke konečkům. Česání hřebenem postačí.
- Nepoužívejte smývatelnou péči. Mastné vlasy potřebují méně péče než vlasy suché. Pravidlo číslo jedna pro mastné vlasy zní: Méně je více!