Vlasy mohou vysychat stejně jako pokožka. Suché vlasy jsou matné, zplihlé a vypadají jako sláma. Poskytovat jim potřebnou hydrataci je proto nezbytné. Prozradíme vám, jak vlasy účinně hydratovat.
Nejčastějším důvodem, proč jsou vlasy zplihlé a bez lesku, je akutní nedostatek hydratace. Dalším příznakem nedostatečně hydratovaných vlasů je statická elektřina. Zatímco pokožce stačí 10% hydratace, vlasy potřebují 15 až 17% vody.
Vlhkost vlasů snižuje suché teplo. Jestliže jsou vlasy již suché, pak každodenní fénování a časté používání nahřátých natáček a žehliček vaše vlasy i pokožku hlavy rychle vysuší na troud. Stylingové nástroje, jimiž se vlasy upravují za pomoci vysokých teplot, byste proto měli používat jen zřídka a fén nastavovat na nízké teploty a maximální rychlost proudění vzduchu. V zimě byste během pobytu v sauně neměli zapomínat omotat si kolem vlasů ručník, abyste své vlasy ochránili před suchým teplem (až 100 °C). Ochrana proti ztrátě vlhkosti je ještě dokonalejší, když do vlasů před působením nepříznivého prostředí zapracujete pečující masku. Totéž platí pro čas strávený na pláži. Před extrémní ztrátou vlhkosti a následným zkadeřavěním vlasů vás ochrání nošení klobouku, čepice či šátku. Udržovat správnou vlhkost ve vlasech je obzvláště důležité také v případě vlasů barvených či ošetřených trvalou ondulací.
Voda se k tělesnému organismu chová různě. Jako pitná tekutina je nezbytná pro zachování metabolických procesů v těle a pro podporu buněčných struktur. Ve formě koupele, sprchy či mytí vlasů však může další vodu z vaší pokožky a vlasů odvést. Zní to paradoxně, ale je to tak. Proto je důležité používat hydratační šampony na vlasy. K nejúčinnějším hydratačním a pečujícím látkám v šamponech a smývatelných přípravcích patří aloe vera, glycerol, panthenol, hedvábné a pšeničné proteiny. Díky svým molekulárním strukturám vážou tyto aktivní látky vláhu uvnitř vlasů, případně každý jednotlivý vlas obalí ochranným filmem. Díky tomu zůstávají vlasy hladké a kutikuly uzavřené a tím i schopné zadržet více vody.